Opublikowany przez: monika.g 2017-04-19 15:25:23
Autor zdjęcia/źródło: Zgrzytanie zębami u dzieci @ pixabay.com
Zgrzytanie zębami u dzieci może wiązać się z wadami zgryzu, chorobami jamy ustnej, nadmiernym stresem, chorobami pasożytniczymi, neurologicznymi, a także alergiami czy niedoborem witamin. W konsekwencji długotrwałego zgrzytania zębami przez dziecko może dojść do uszkodzenia szkliwa i zębiny, starcia zębów, a nawet złamania czy ukruszenia oraz uszkodzenia stawów skroniowo-żuchwowych. Najlepszym sposobem na pozbycie się przykrej dolegliwości jest poznanie przyczyny i podjęcie leczenia pod tym kątem. Jeśli twój maluch zgrzyta zębami w nocy, a być może i w dzień musisz dokładnie go obserwować i zgłosić się do specjalisty, który pomoże ci ustalić przyczynę zgrzytania zębami. Najczęstsze z nich to bruksizm oraz zakażenie owsikami.
Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami u dzieci pojawia się przeważnie w nocy, gdy maluch smacznie zasypia. Dzieci w wieku do 6 lat są szczególnie narażone na wystąpienie tej dolegliwości, głównie w okresie wyżynania się pierwszych ząbków, a później również zębów stałych. Do końca nie wiadomo jaka jest przyczyna bruksizmu, ale głównie wiąże się ją z wadami zgryzu oraz nadmiernym stresem u dziecka. Maluch dodatkowo w ciągu dnia może obgryzać różne przedmioty np. kredki, a nawet własne paznokcie.
Leczenie bruksizmu zależne jest od przyczyny. Jeśli u dziecka występują wady zgryzu to najłatwiej określi je lekarz stomatolog lub ortodonta. Może wtedy zalecić stosowanie specjalnej szyny ułatwiającej dziecku prawidłowe ustawianie szczęki. Jeśli badanie stomatologiczne nie wykaże żadnych niepokojących zmian w obrębie jamy ustnej przyczyną bruksizmu najprawdopodobniej jest nadmierny stres.
Dziecko stresować mogą bardzo niewielkie i czasem błahe dla nas dorosłych sprawy. Stres u malucha może wzbudzać kłótnia z kolegą czy rodzeństwem, gorsza ocena w szkole lub reprymenda złego zachowania od pani w przedszkolu. W nocy dziecko nawet w czasie snu przeżywa i odreagowuje sytuacje zaistniałe w ciągu dnia. Wtedy właśnie pojawia się zgrzytanie zębami. U dzieci ważne jest rozładowanie tego napięcia przed snem. Jeśli widzisz, że maluch przeżywa coś go niepokojącego możesz podpytać go co się stało. Jeśli nie zechce ci powiedzieć co dokładnie go zestresowało nie naciskaj. Często wystarczy swobodna rozmowa, przeczytanie bajki na dobranoc lub śpiewanie kołysanek, aby skutecznie uspokoić malucha i zlikwidować napięcie powodujące zgrzytanie zębami.
Inną, częstą przyczyną zgrzytania zębami u dzieci jest owsica. Określa się ją jako chorobę brudnych rąk, ale nie zawsze związana jest z nieprawidłowym dbaniem o higienę. Przenosi się również drogą wziewną, jaja owsików są przenoszone z cząsteczkami kurzu i wdychane. Częste mycie rąk nie zawsze uchroni nas przed zakażeniem pasożytami, jednak jest wskazane w profilaktyce. Dodatkowe symptomy zakażenia owsikami jakie możesz zaobserwować u dziecka to drapanie się w okolicach odbytu, wysypka w tym miejscu, niepokój, problemy z koncentracją, bóle brzucha i głowy, brak apetytu z równoczesnym silniejszym apetytem na słodycze, obgryzanie paznokci.
Gdy pojawią się one u dziecka jak najszybciej zgłoś się z maluchem do lekarza. Zleci on badanie na obecność pasożytów w kale. Gdy wykaże ono zakażenie owsikami maluch będzie musiał przyjmować leki w płynie lub tabletkach. Dodatkowo będzie konieczna dezynfekcja całego domu oraz leczenie wszystkich domowników. Cała rodzina musi przyjmować leki odrobaczające razem z dzieckiem. Trzeba też odkazić wszystkie ubrania, pościel, ręczniki najlepiej przez wypranie ich w wysokiej temperaturze (90 st. C) lub wyprasowanie żelazkiem również nastawionym na wysoką temperaturę. W czasie leczenia najlepiej nie przyjmować gości, aby nie narażać ich za zarażenie i aby nie rozprzestrzeniać choroby. Po takim leczeniu owsiki powinny zostać skutecznie wyeliminowane.
Przyczyny zgrzytania zębami są liczne i różnorodne. Często zgrzytanie zębami u dzieci nie jest groźne i z czasem ustępuje samoistnie. Nie należy go jednak ignorować i gdy się pojawi obserwować dziecko, aby ustalić jego przyczynę i skutecznie je wyleczyć.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
79.187.*.* 2018.03.27 12:37
Moja Kasia przez sen zgrzytała dość długo, nie było to spowodowane stresem, ale jak się okazało pasożytami, którymi zaraziła się w przedszkolu.
Sonia 2017.04.20 20:20
Slyszalam, ze najwazniejszym powodem zgrzytania zebami sa pasozyty.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.